Jste zde

Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli

Archiv

Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli
Jiráskovo nám. 270
570 01 Litomyšl – Záhradí

tel.: +420 461 614 810
fax: +420 461 612 939

E–mail: podatelna.sy@ahapa.cz
web: https://vychodoceskearchivy.cz/home/kontakty/statni-okresni-archiv-svitavy-litomysl/

Působnost archivu se vztahuje na území okresu Svitavy.

Stručná historie archivu

Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli započal svoji činnost 27. 4. 1960 v souvislosti s reorganizací státní správy. Při územní reorganizaci byl Okresní archiv v Litomyšli jediný ve východočeském kraji, který vznikl ze čtyř dosavadních okresních archivů, z nichž dva byly české (Polička; Litomyšl) a dva moravské (Svitavy; Moravská Třebová) a zařadil se mezi největší okresní archivy. Základy těchto bývalých okresních archivů byly většinou městské archivy: na straně české Litomyšl, Polička, Bystré, na straně moravské Svitavy, Moravská Třebová, Jevíčko, Březová nad Svitavou, Jimramov.

Základem archivu se stal bývalý okresní archiv v Litomyšli, který navázal na litomyšlský městský archiv, který se o písemnosti dělil s místním muzeem. Za zmínku stojí, že písemnosti uložené v muzeu byly uspořádány v letech 1927 až 1930 litomyšlských rodákem univ. prof. Zdeňkem Nejedlým. V roce 1955 byl zřízen okresní archiv a okresním archivářem byl jmenován PhDr. Jindřich Růžička, který stál v čele okresního archivu až do roku 1987 a jako významný archivní teoretik a praktik se zasloužil velkou měrou o rozvoj československého archivnictví. S významem tohoto archivu tak zcela nekorespondovaly jeho prostorové možnosti, které zapříčiňovaly poměrně velkou roztříštěnost depozitářů na okrese, které existovaly až do konce osmdesátých let minulého století a jen obtížně byly rušeny a písemnosti předávány do centrály v Litomyšli. Na počátku šedesátých let 20. století byla prostorová situace archivu velmi nedostačující, archiv byl umístěn v přízemí Státního zámku v Litomyšli. Ke zlepšení došlo až v polovině 70. let adaptací bývalé zámecké kočárovny, která poté sloužila jako administrativní budova archivu, bylo využito i patro budovy bývalé zámecké jízdárny jako depozitáře. Tak např. pobočka v Moravské Třebové byla zrušena v roce 1967, pobočka v Poličce v roce 1980. Poslední archiválie uložené v depozitářích mimo sídlo archivu byly převezeny do Litomyšle z depotu v Bystrém až v roce 1999. Perspektivněji byly prostory řešeny až v devadesátých letech celkovou rekonstrukcí bývalé zámecké konírny jako ukládacích prostor pro archiválie a adaptací bývalé prodejny Jednota pro účely centrální administrativní budovy archivu. Roku 2002 došlo v souvislosti s probíhající reformou veřejné správy k začlenění Státního okresního archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli do Státního oblastního archivu v Zámrsku.

K tradicím tohoto archivu náleží rozvíjení archivní teorie i praxe i bohatá publikační činnost, z níž je možno příkladem jmenovat knihy Josef Tříska: Latinská a česká literatura na pomezí Čech, Moravy a Slezska (2002); Jindřich Růžička: Hubert Gordon Schauer (1862–1892), žurnalista, kritik a inspirátor (2002).

Úložní kapacita státního okresního archivu je cca 6 800 běžných metrů; rezerva činí cca 1650 bm archiválií.

Přehled archivních souborů

Vertical Tabs

Literatura o archivu

Turčín, Oldřich. Vznik a vývoj okresních archivů Východočeského kraje. Sborník prací východočeských archivů; roč. I; 1970; str. 240–243.

Okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli. Průvodce po archivních fondech a sbírkách 1972.

Sborník Pomezí Čech a Moravy, vydavatel č. 1–5; 1997–2002, spoluvydavatel od č. 6 – dosud do č. 13; 2005–2012.