Státní okresní archiv Tábor

Archiv

Státní okresní archiv Tábor
Na Parkánech 1623
390 01 Tábor

tel.: +420 381 765 101
fax: +420 381 765 112

E–mail: posta@ta.ceskearchivy.cz
web: http://www.ceskearchivy.cz/statni-okresni-archivy/tabor/soka-tabor-uvod

Působnost se vztahuje na území okresu Tábor.

Stručná historie archivu

Počátek péče o historické archivy měst a obcí táborského okresu byl v nejranější době svěřen úředníkům, kteří agendy spravovali nebo rozhodovali o jejich uložení a dalším využívání. Ve městech Táboře a Soběslavi jsou informace o systematickém třídění písemností podle určitého schématu, stejně tak o uspořádání archivu a existenci prvotních inventářů. V městských centrech byla přiměřenou péči zachována poměrná část písemností vzešlých z úřední činnosti, přestože byla v mnoha případech narušena válečnými událostmi nebo hrubým zásahem místních samospráv. Právě tato rozhodnutí vedla k trvalým ztrátám informací o politickém, společenském a hospodářském životě v konkrétní lokalitě.

Vývoj archivů lze rozdělit do několika období. První období je vymezeno od nejstarší doby až do roku 1848, kdy města střežila svá práva a výsady a pečovala o úřední agendu s přiměřenou péčí.

Druhé období začíná rokem 1848 až do roku 1878. V Táboře lze zaznamenat jistý úpadek vycházející ze společenských změn. Dochází ke svévolnému ničení historických dokumentů se souhlasem a podporou městské rady. V Soběslavi po roce 1852 byla písemnostem věnována větší pozornost, přesto byly některé písemnosti prodány obchodníkům na balení zboží.

Třetí období je vymezeno lety 1878 až 1952, kdy pod dohledem a správou Městského muzea v Táboře dochází nejprve k soustředěné péči o archiválie zásluhou historika Augusta Sedláčka, později byly snahy utlumeny nezájmem o další jejich využívání. Archiv byl odtržen od registratury a nové akvizice byly ukládány v radniční věži nebo v jiných prostorách radnice. V Soběslavi byl archiv ponechán bez péče a dohledu, což vedlo ke ztrátám. Roku 1887 byly písemnosti opětovně utříděny, sepsány a uloženy v místnostech pro archiv. V roce 1926 byl archiv přestěhován do muzea, kde jej od roku 1949 spravoval již městský archivář. V roce 1952 se městský archiv stal okresním archivem.

Čtvrtá etapa vývoje archivu je započata přijetím vládního nařízení č. 29/1954 Sb. o archivnictví, přestože již v roce 1953 byl táborský městský archiv změněn na okresní archiv. Úkolem archivnictví bylo sloužit politickým, vědeckým, kulturně osvětovým potřebám a archiv byl napojen na jednotně utvořenou síť archivů pod gescí ministerstva vnitra. K táborskému archivu byl připojen městský archiv v Bechyni, Městský archiv v Mladé Vožici. Po roce 1959 byl převzat Městský archiv v Chýnově a Místní archiv v Jistebnici a Ratibořských Horách. V důsledku územně správní reorganizace, jíž předcházela změna v územním uspořádání vymezené zákonem č. 36/1960 Sb., o územním členění státu, kterým byly vymezeny nové kraje a okresy. K 1. červenci 1960 byla provedena správní reorganizace, v jejímž důsledku zanikl stávající táborský a soběslavský okresní archiv a nově se utvořil Okresním archiv v Táboře, jehož správní působnost byla vymezena hranicemi nového okresu. Ukládací možnosti byly zcela vyčerpány a náhradní řešení nebyla ve všech případech vyhovující. Významnou změnou v organizaci archivnictví bylo přijetí zákona č. 97/1974 Sb. o archivnictví. Zákon vysvětloval základní pojmy, vymezil základní práva a povinnosti orgánů, organizací a občanů v souvislosti s uplatňováním zákona, vymezil strukturu archivů a jejich kompetence a úkoly, upravil pravidla vytváření Jednotného archivního fondu bez ohledu na původ nebo vlastnictví, vymezil, co je považováno za archiválie, archiválie uznané za kulturní památky a prohlášené za národní kulturní památku, stanovil opatření k zajištění zvýšené ochrany archiválií, upravil nahlížení do archiválií. Posílení postavení archivů bylo vymezeno v oblasti předarchivní péče o písemnosti u původců. Zákon poprvé stanovil sankce za porušení právních předpisů. Původci z řad státních orgánů, organizací byla nařízena odborná správa písemností, provádění pravidelných skartačních řízení a následného odevzdávání archiválií do příslušného archivu. Zákonem se tak archiválie dostaly pod ochranu státní péče. Archiv byl v tomto období a následném období vystaven častým stěhováním archiválií do nevhodných a nedostačujících náhradních prostor. Na konci tohoto období archiv již nemohl více přejímat do trvalé péče vybrané archiválie, neboť depozitáře byly zcela naplněny.

Páté období je charakteristické společenskými změnami, které vyústily v přijetí zákona č. 425/1990 Sb. o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, kterým byla započata transformace veřejné správy. Okresní archivy se staly odborným zařízením nově utvořeného okresního úřadu. Nabytím účinnosti zákona užíval archiv název Státní okresní archiv Tábor. Zákonem č. 343/1992 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 97/1974 Sb. o archivnictví, byly vymezeny povinnosti dotčeným státním orgánům, obcím a i právnickým a fyzickým osobám, které provozují podnikatelskou činnost. Poprvé od roku 1918 se archivy podílely na výkonu státní správy ve vymezených oblastech – dohledem nad spisovou službou, vyřazováním písemností ve skartačním řízení, výběrem archiválií, vyhledáváním, ověřováním a zpracováváním úředních dokladů a prováděním správního řízení. Přijetím zákona č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů, byl přičleněn táborský archiv v rámci restrukturalizace veřejné správy od 1. srpna 2002 pod správu Státního oblastního archivu v Třeboni, jehož se stal vnitřní organizační jednotkou. V roce 2000 byly započaty práce na rekonstrukci budovy čp. 1623, které byly ukončeny v samém závěru roku 2002 předáním nové budovy pro účely archivu. Následující rok byl věnován stěhování archivu do upraveného objektu, které bylo započato v únoru a ukončeno v červnu následujícího roku.

Na nově vytvořené společenské podmínky reagoval zákon č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, kterým byla provedena reorganizace státní archivní sítě ve vymezené územní působnosti, byla určena pravidla výkonu státní správy a péče o archiválie, jednotné úpravy výkonu spisové služby. Zákon upravuje v souladu s evropským právem ochranu osobních údajů.

Přehled archivních souborů

Vertical Tabs

Literatura o archivu

Archiv města Tábor, 1406–1945, NAD 147, čes., lat., něm., přístupný, 22. 12. 2010, AP 973, ič. 13: zde popis

Archiv města Soběslav, 1371–1945, NAD 240, čes., lat., něm., částečně přístupný, 1. 8. 2011, AP 38, 39, ič. 5: zde popis

Archiv města Jistebnice, 1388–1945, NAD 489, čes., něm., přístupný, AP 76, ič. 5: zde popis

Cech ševců Veselí nad Lužnicí, 1650–1885, NAD 325, čes., něm., přístupný, AP 443, ič. 1

Sbírka map a plánů, 1572–1991, NAD 1233, čes., něm., lat., přístupný, AP 202, ič. 237: zde popis.